Vydanie knihy, alebo ako si vydať vlastnú knihu

ako vydat knihu

Niekedy bolo vydanie knihy predovšetkým záležitosť vydavateľstiev, ktoré prísne hodnotili každý obsah. V minulom režime si knihy nemohol vydávať každý. No ako sa doba zmenila, začali sa vydávať knihy rôznorodého žánru a obsahu. Pribudlo spisovateľov a básnikov. Možno aj vy doma v „šuflíku“ ukrývate svoje romány, poviedky, eseje či básne. A viackrát vás napadlo, že by ste ich niekedy radi vydali v knižnej podobe. Poďte sa pozrieť na možnosti ako si vydať knihu.

Koľko stojí vydanie knihy?

Cena, ktorú zaplatíte za vydanie svojej knihy môže byť niekoľko stovák eur, no môže to byť aj vydanie zadarmo. Záleží či zvolíte oslovenie vydavateľstva, ktoré zabezpečí celý proces, alebo si nájdete vhodnú tlačiareň, kde pre vás všetko pripravia, vytlačia, obalia. No zaplatíte komplet za celý proces knižnej produkcie.

Vydanie knihy vo vydavateľstve

Kniha vydaná cez vydavateľstvo, povedzme ako napr. Ikar či Slovart môže byť celá zadarmo, pokiaľ vydavateľstvo zhodnotí, že jej obsah zaujme veľa čitateľov.  To znamená, zabezpečí vydavateľstvu požadovaný zisk.

Vydavateľstvo však musíte o svojich kvalitách presvedčiť. Buď máte už niekoľko vydaných úspešných publikácii, alebo píšete najčítanejšie blogy. Ak ich nepresvedčíte, no vy ste presvedčení, že kniha je dobrá, máte možnosť vydať si ju sami.

Samo vydanie knihy

Vydanie knihy ako „samovydanie“ nie je nič ťažkého. Stačí trochu naštudovať problematiku a hlavne nájsť dobrú tlačiareň, ktorá zabezpečí jej kvalitnú prípravu, tlač a dokončenie. Ideálne ak vám vie v rámci služieb zabezpečiť aj pridelenie ISBN. Ak by ste chceli knihu predávať cez oficiálne zdroje.

Taktiež závisí na náklade. Čim je väčší, tým je kniha lacnejšia. Čo sa týka kvality tlače a celkového spracovania výtlačku, je lepšie si zvoliť ofsetovú tlač a firmu so skúsenosťami.  

V neposlednom rade sú potrebné peniaze. Ako sme spomenuli, vydanie knihy na vlastne náklady je čosi drahšie, no vydavateľstvo vám nebude nič korigovať.  Môžete si však pripraviť zhruba tri stovky až niekoľko tisíc. Áno, široký záber, no všetko záleží od konkrétnej knihy, jej spracovaní a náklade.

Ak už máte predstavu, ako by mala vaša kniha vyzerať, viete koľko bude mať strán, aký by mala mať obal, dajte si spraviť cenovú ponuku. Je to nezáväzné a nič vás to nestojí. Len pár minút vášho času.

A onedlho vám môže v poličke pribudnúť kniha s vašim menom.  Aj ako pekný darček pre vás či blízkym k Vianociam.

Vyžiadajte si cenovú ponuku!

Chcete vydať a vytlačiť knihu alebo čokoľvek iné? Poskytujeme vám komplexné služby pre tlač a vydanie knihy. Od grafických úprav, pridelenia ISBN až po prezentáciu. Vyžiadajte si cenovú kalkuláciu a obratom vám ju zašleme.
Na požiadanie posielame aj vzorky t
lačovín.